Avslutad | Klassiska – Lördag 24 februari 2007
ALLIANSRING, 18K vitguld med 5 briljanter ca 0,51 ctv, ca G(TW/P1(+), stl 18, vikt 4,5 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljanter ca 0,66 ctv, ca F-G(TW)/P1, stl 18 1/4+, vikt 3,6 g
SILVERFÖREMÅL, 8 st: varav 2 armband, fingerborg, 2 par manschettknappar, örh, hänge, + lås.
RING, 18K guld med 3 diamanter 0,30 ctv, ca TW/P, skador, gravyr, vikt 2,8 g, stl 17 3/4
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld m briljant- slipade dia ca 0,36ctv ca TW-W/VS-SI, & blå safirer, vikt 9,1, stift.
RING, 23K med briljantslipade diamanter ca 0,60ctv & safirer ca 0,56ctv, gravyr, stl 18,75, V=9,3g
ARMBAND, 18K guld, 43 åttkantslipade diamanter infattade i 3 av 11 länkar (design liggande åttor), ca 1 ctv, ca TCr/VS, längd 20 cm, vikt 20,4 g.
COLLIER, 18K guld och vitguld, 30 briljanter ca 1,30 ct totalt, ca TW-W/VS, längd 43 cm, vikt 57,5 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 5 mm, ca 51 cm, lås i silver m rubiner, nagg i en sten.
2 ST PUNSCHBÄGARE, silver, hamrad yta, vikt 147 g, datumgravyr, 1992, Christer Wide, Kolmården. BÄGARE, silver, hamrad yta, invändigt förgylld, handgjord, vikt 72 g, H 5 cm, L Råström Stockholm 1975
SILVERFAT, C.F. Carlman, 1917, handgjord, tennisracket + text i gul + blå emalj, fr 1917, V=195 g
MOCCASKEDAR, 10 st i förgyllt sterling silver med emalj i olika färger, A Michelsen, Danmark