Avslutad | Klassiska – Lördag 24 februari 2007
Silver Etui
SILVERETUI för cigarrer/cigaretter, nieloarbete på locket, trä invändigt, Thailand, 13,7 x 11,2 cm, V=332 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld med brilöjant 0,26 ct, ca TW/VVS, vikt 2 g, stl 17 3/4+,Stjärnringen
GRÄDDKANNA i silver, höjd 11,5 cm, förgylld invändigt, Stockholm 1875, C.B. Malmström, (små bucklor), vikt 148,8 g.
DAMUR, platina, manuell, plexiglas, skadad urtavla, diamantkrans, 27 gammalslipade diamanter, ca 0,54 ctv TW/VVS, integrerad länk, totalvikt 21,0 gram, ca 1930.
ALLIANSRING, 18K guld med 4 safirer och 3 briljanter ca 0,20 ctv W/P, vikt 2,8 g, stl 18 1/4
RING, 14K vitguld, droppslipad ljusblå safir ca 0,47 ct + 8 brilj ca 0,08 ctv, ca TCr/P, stl 17 1/4, vikt 3,2 g.
RING, 18K roderat guld, 25 rubiner ca 1,35 ctv, 16 åttkantslipade diamanter ca 0,13 ctv, stl 17 1/4, vikt 4,3 g.
RING, 18K roderat guld med en rubin ca 0,46 ct, 2 briljanter ca 0,02 ctv, stl 17+, vikt 3,2 g
RING, 18K roderat guld, 18 blå safirer ca 0,40 ctv, 8 briljanter ca 0,05 ctv, stl 17,5, vikt 6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld med bauett- och briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv TW/VS-SI, vikt 4,4 g, stift
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, 7,5 -8 mm, lås i 18K vitguld med diamanter, längd 72 cm
HÄNGE/BROSCH, 18K guld, lejon med granater och odlade pärlor, vikt 42,5 g, Leif Delin Malmö 1989