261 - 280 av 453
1...131415...23 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 24 februari 2007

Klubbad för

ÖRHÄNGEN, 14K guld, 14 briljanter tot ca 0,24ct ca Cr-Ca/P, 3,2g, stift, dålig slipning

1 300 kr

Utrop: 1 400 kr

Smycken Safirring

RING 18K guld med safir 0,70ct samt briljanter tot 0,45ct ca W-TCR/ VS-SI, stl 17 1/2 mm.

3 500 kr

Utrop: 3 700 kr

RING, 18K guld, smaragd samt 17 briljanter tot ca 0,20ct ca W/VS, stl 17 1/2mm, 11,2g

3 900 kr

Utrop: 4 200 kr

BROSCH, 18K guld med syntetisk safir och orientaliska pärlor, vikt 4,5 g, längd 4,3 cm

Utrop: 700 kr

HÄNGE, 18K guld med orientaliska pärlor, vikt 4,6 g, längd 4,7 cm, Malmö 1935

Utrop: 700 kr

RING, 18K vitguld med safir och rosen- och antik- slipade diamanter, nagg, vikt 7,5 g, stl 19

Utrop: 5 500 kr

GRÄDDKANNA, silver, H 9 cm, vikt 142 g, skadad, Stockholm 1853

850 kr

Utrop: 800 kr

2 SKÅLAR, silver, höjd 4 cm , diameter 12,3 cm, vikt 182 g, Sheffield.

Utrop: 900 kr

KOPP, silver, invändigt förgylld, H 6,3 g, vikt 66 g, bucklor, Malmö 1958

Utrop: 400 kr

LJUSSTAKAR, silver, invändigt förgyllda, H 4,5 cm, bucklor, GAB Stockholm 1959

Utrop: 450 kr

PUNSCHMUGGAR, 7 st, silver, invändigt förgyllda, hamrad yta

Utrop: 1 000 kr

UPPLÄGGNINGSSKEDAR, 2 st, silver, jugend, hamrad yta med rikt dekorerade skaft, svensktillverkade 1915

700 kr

Utrop: 700 kr

2 MATSKEDAR, 1 SÅSSLEV, silver, 1800-tal, skedar med gravyr

Utrop: 700 kr

Smycken Smaragdring

SMARAGDRING, 18K vitguld med smaragd och 2 briljanter 0,16 ctv, ca TW/VS, vikt 5 g,stl 17

Utrop: 2 000 kr

8 MOCKASKEDAR, 4 TÅRTGAFFLAR, 2 SOCKERSKEDAR, 1 SOCKERTÅNG, silver, Rosen, + 6 MOCKASKEDAR, silver

Utrop: 800 kr

6 KAFFESKEDAR, 1 SYLTSKED, silver, Norge

Utrop: 450 kr

Smycken Safirring

SAFIRRING, 18K vitguld med safir ( nagg ) och 2 briljanter ca 0,10 ctv TW/VS, vikt 2,5 g, stl 17 1/2+

Utrop: 1 400 kr

DIVERSE SILVER, 10 delar, 2 med monogram, vikt 254 g totalt.

Utrop: 1 200 kr

RING, 18K vitguld, safirer samt 17 briljanter tot ca 0,17ct, stl 17 1/4mm, 8,4g

Utrop: 4 700 kr

RING, 18K vitguld, safir, 28 briljanter tot ca 0,28ct ca W/SI, 2,5g, stift