Avslutad | Klockor – Lördag 3 februari 2007
TISSOT, Visodate, Seastar Seven, herrur, 30 mm, doublé (20 micron), manuell, plexiglas, datum, läderband, oanvänd, ca 1970.
EBERHARD & CO. midsize, bicolour, automatisk, plexiglas, datum, originallänk, viklås, ca 1985.
INVICTA, herrur, vitmetall, automatisk, mineralglas, datum, liten sekundvisare, glasbaksida, läderband, oanvänd
H. GERVIN, kronograf, Cal Valjoux 7768, herrur, 36 mm, gulmetall, manuell, plexiglas, datum, månfas, läderband
Klockor Roamer
ROAMER, Stingray, Roto 44 date, herrur, doublé (20 micron), automatisk, plexiglas, datum, läderband, oanvänd, ca 1970.
TISSOT, Visodate, Stylist, herrur, stål, manuell, plexiglas, datum, läderband, ca 1970.
H. GERVIN, kronograf, herrur, 37 mm, Cal Valjoux 7734, Boett nr. 34 400, doublé, manuell, plexiglas, datum, månfas, läderband
NATTVAKTUR, Nr. 4233, "Bürk´s System", gulmetall, mekanisk, nycklar, ca 1910.
Klockor Vacheron Constantin
VACHERON & CONSTANTIN, mormorsur, 34 mm, cylinderur, 18K guld, serie nr. 43714, signerad urtavla verk och boett, minutvisare skadad, ca 1845, nyckel 18K guld, kedja gulmetall (ej original), box (ej original).
IWC, Flatline, Cal 2250, Serie nr. , Ref nr. 3306, Boett nr. 2305676, herrur, 18K guld, quartz, safirglas, datum, läderband, ca 1982, box.
REX CHRONOGRAPH, kronograf, herrur, 18K guld, manuell, plexiglas skadad urtavla, ca 1950, metallänk ej original.
OMEGA, damur, Cal 481, Serie nr. 16149057, Ref nr. 238387 / 7049, 18K guld, manuell, safirglas, formverk, går ej, länk 18K guld, totalvikt 22,1 gram, ca 1959.
OMEGA, fickur, Serie nr. 4545359, ankarur, 18K guld, bucklor, ca 1912, kedja i 18K guld, vikt 10,9 g.
Klockor Girard-Perregaux
GIRARD-PERREGAUX, herrur, Cal 504-416, 18K vitguld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, integrerad länk (ej original), längd 169-174 mm, totalvikt 56,0 gram.