Avslutad | Klockor – Lördag 3 februari 2007
Klockor Concord
CONCORD, Saratoga, Ref nr. 15 73 287G, Serie nr. 873937, damur, bicolour, quartz, safirglas, datum, integrerad länk, viklås, ca 1995.
OMEGA, "J.W. Eckardt, Östersund", fickur, Serie nr. 5185248, Boett nr. 5961958, ankarur, silver, defekt, kedja gulmetall, ca 1917.
OMEGA, fickur, Serie nr. 3854074, Boett nr. 4719575, silver, ankarur, skadad urtavla, visare saknas, glas saknas, bucklor, går ej, ca 1910.
GEO. BEIFIELD, London, fickur, spindelur, vitmetall, skadad urtavla, visare saknas, defekt gångjärn, går ej, nyckel, ca 1830.
FICKUR, 75 mm, silver, ankarur, visare saknas, glas skadat, motiv (riksvapen), defekt, bucklor, ca 1900.
ROLEX, Oyster Perpetual, Date, Ref nr. 6917, Serie nr. 5373021, damur, stål/guld, automatisk, plexiglas, Jubileelänk, Ref nr. 62523 D 14, viklås, ca 1978.
OMEGA, Speedmaster, Classic, Cal 2892A2 / 1108, Ref nr. 1660295, herrur, 18K guld, automatisk, safirglas, datum, läderband, servad december 2006, ca 1993, box.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust, Ref nr. 69173, Serie nr. E933537, damur, stål/guld, automatisk, safirglas (nagg), datum, Jubileelänk, Ref nr. 62523 D.18, viklås, ca 1991.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust, Ref nr. 69173, Serie nr. E487796, damur, stål/guld, automatisk, safirglas (nagg), datum, Jubileelänk, Ref nr. 62523 D-18, viklås, ca 1991.
OMEGA, Speedmaster, Chronometer, Cal 3600, Serie nr. 60093020, Ref nr. 3540.50.00, kronograf, splitt-sekund, herrur, 42 mm, stål, automatisk, safirglas, originallänk, viklås, cert, december 2001.
OMEGA, Genève, Cal 625, Serie nr. 38068989, Ref nr. 511 122, damur, 18K guld, manuell, safirglas, gravyr, ca 1974, x-länk med stav, längd 162 mm, totalvikt 21,9 gram.
Klockor Eterna
ETERNA-MATIC, Sahida, Cal 1446 K, Serie nr. 5824428, Ref nr. 785, Boett nr. 6085858, damur, 18K guld, automatisk, plexiglas, skadad urtavla, ca 1965, länk 18K guld, längd 175-178 mm, totalvikt 46,4 gram.
Klockor Eterna
ETERNA-MATIC, damur, Cal 1420 U, Serie nr. 4333699, Boett nr. 4305522, doublé (80 micron), automatisk, plexiglas, skadad urtavla, metallänk ej original, längd 179 mm.
ROLEX, Oyster Perpetual, Ref nr. 67194, Serie nr. N450729, damur, stål / vitguld, automatisk, safirglas, Jubileelänk, Ref nr. 62510 D, viklås, cert, december 1992, servad januari 2007, box.
BREITLING, Colt Ocean, Ref nr. A 64050, Serie nr. 0347, herrur, 38 mm, stål, quartz, mineralglas, datum, Fighterlänk, viklås, cert, dec 1998, box.