Avslutad | Klassiska – Lördag 27 januari 2007
ALLIANSRING, 18K vitguld med 7 briljanter 0,35 ctv ca TW/VS, gravyr, vikt 3,6 g, stl 18 3/4
KEDJA/HÄNGE, 18K rött guld, vikt 33,2 g, längd 80 cm, pudel med text " Je suis fidele, Je reste fidele"
Dosor-Etuier Övrigt
CIGARETTETUI, 18K i reliefmönster med 9 st åttkant- slipade diamanter i vitguld, vikt 109 g.
BÄGARE, silver, invändigt förgylld, graverad dekor med medaljonger, höjd 21 cm, diameter 15,5 cm, vikt 349 gram, Lars Eriksson Stabaeus, mästare i Stockholm, 1778. Skador på brättet. Bucklor. Lagad.
TRESTENSRING, 18K vitguld med 3 st briljantslipade diamanter 0,66ctv enl gravyr, ca W/SI, stl 17,75, v=3,5g.
MATSILVER, 9 delar, modell Kungsholm , 6 dessertskedar, 1 bordsgaffel, 1 bordskniv, 1 bordssked
MATSILVER, 16 delar, modell Prins Albert, 6 bordsskedar, 7 bordsknivar, 1 såsslev, 2 mindre skedar
SOCKERSKÅL+GRÄDD- KANNA, sterlingsilver m förgyllning, buckla & slitage i kanna) Sverige 1950tal, gravyr u fötter.
ARMRING, 18K guld, gammalslipad diamant ca 0,33 ct, ca W/SI2 (litet nagg på rondisten), öppningsbar, V=10,5 gr.