Avslutad | Klassiska – Lördag 27 januari 2007
HÄNGE/KORS, 18K guld med 54 briljanter ca 4,90 ct totalt, ca TW-TCr/SI-P1, vikt 60,7 g
PÄRLCOLLIER, doserad, odlade pärlor 3,0-7,3 mm, längd 50 cm, silverlås med strass.
ALLIANSRING, 18K vitguld med mediumslipade dia ca 0,5ctv ca W/SI-P (brott & nagg) stl 17,75.
BROSCH, 18K guld med ametist, vikt 7,2 g, längd 3,8 cm Gunnar Fahlström Stockholm 1961
ÖRHÄNGEN, 18K guld med carréslipade rubiner och 2 diamanter ca 0,10 ctv, vikt 5,7 g, stift " huggies " ( en diamant med nagg )
CARMOSÉRING 18K guld / vitguld safir, gammalslipade diamanter tot ca 0,55ct, ca TCR/SI (små skador på några stenar) stl 17 3/4 mm
RING, 18K guld med ametist och 32 briljanter ca 0,60ctv, ca TW/VVS-VS, vikt 17,2 g, stl 18 1/4, ask, försäkringsvärdering från 1988
Visa varaSmycken Örhängen
ÖRHÄNGEN, 18K guld, matterat, delvis rodinerat, vikt 16,3 g, clips, diameter 2,3 cm
Smycken Safirring
SAFIRRING, 18K guld, safir ca 1 ct samt 4 princesslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca W/VS, vikt 6,2 g, stl 18