Avslutad | Klockor – Lördag 13 januari 2007
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust, Ref nr. 6627, Serie nr. 1761672, midsize, 18K guld, automatisk, plexiglas, datum, läderband, originalspänne doublé, ca 1966.
Klocktillbehör Rolex
URTAVLA, till Rolex OP Day Date, herrur, blå, 8 diamanter samt 2 baguettslipade, diamanter.
ROLEX, Oyster Perpetual, Date, GMT-Master, Chronometer, Ref nr. 16750, Serie nr. 8654002, herrur, stål, automatisk, plexiglas, datum, Oysterlänk, viklås, Ref nr. 78360, ca 1985, box.
ROLEX, GMT-Master II, Ref nr. 16710, Serie nr. P763336, herrur, stål, automatisk, safirglas (nagg), datum, Oysterlänk, Ref nr. 78790 A, viklås, cert, oktober 2001, box.
Klockor Bulova
BULOVA, Accutron, Space Wiev, herrur, doublé, stämmgaffel, plexiglas (skadat), defekt, ca 1973, metallänk ej original.
Klockor Väggur
ROB. ENGSTRÖM, Stockholm, väggpendyl, Cal MIB 28, Serie nr. 1178024, trä, bladförgylld, hel/halv timmesslag, 87 x 45 cm, skadad urtavla, skadad glasring, ca 1930.
BREITLING, Superocean, Chronometer, Ref nr. A17360, Serie nr. 621183, herrur, stål, automatisk, safirglas, datum, heliumventil, Professionallänk, viklås, cert, november 2003, box.
ROLEX, Yacht-Master, Ref nr. 169622, Serie nr. Y175571, damur, stål/platina, automatisk, safirglas, datum, Oysterlänk, Ref nr. 78730, viklås, ca 2003, box.
Klockor Sjöö Sandström
SJÖÖ SANDSTRÖM, Chronolink, Ref nr. WT 6202, No. 2665, herrur, stål, analog/manuell, digital/quartz, läderband, ca 2003.
OMEGA, Genève, Cal , Serie nr. , Ref nr. , damur, 18K guld, manuell, plexiglas, läderband, ca 1975.
Klockor Eterna
ETERNA, herrur, 18K guld, quartz, safirglas, datum, ca 1997, läderband, extra metallänk ej original, etui.
TISSOT, PR 100, herrur, bicolour, automatisk, safirglas, datum, defekt hals, originallänk, viklås, ca 1996, box.
IWC, Ingenieur, Cal 80110, Serie nr. , Ref nr. 322701, Boett nr. 3104891, herrur, 42,5 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, integrerad länk, viklås, cert, november 2006, box.
OMEGA, Suverän, Cal 30 T2 PC, Serie nr. 10500696, Ref nr. 2400-7, herrur, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, skadade visare, läderband, ca 1946.