Avslutad | Klassiska – Lördag 25 november 2006
2 HÄNGEN + 1 BROSCH, med granater, silver, metall och camé, (1 granat saknas samt medföljer lös).
ALLIANSRING, 18K guld med 5 briljanter ca 0,45 ctv ca I(Tcr)/SI-P, vikt 3,6 g, stl 17
ENSTENSRING, 18K vitguld med briljant 0,14 ct, ca H(W)/VS, vikt 2,3 g, stl 17 1/2 mm.
ARMBAND, 18K vitguld med briljanter ca 0,91 c ca W/SI-P, några stenar med nagg, vikt 12,7 g, längd 18,5 cm
ARMBAND, 18K vitguld med 180 briljanter ca 3,36 ctv, ca W/SI-P, vikt 10,3 g längd 18,2 cm
TÄNDSTICKSASK, , silver, invändigt förgylld, graverad dekor, 4,2 x 3,2 cm, Birmingham 1910-11
RING, 18K vitguld med briljant 0,16 ct, W/VS och 22 st åttkanslipade diamanter ca 0,33 ctv. stl 17 mm, vikt 5,2 g