Avslutad | Klassiska – Lördag 2 augusti 1997
Smycken Smaragdring
RING, 18K guld med smaragd 0.50 ct. och 22 briljanter 0.35 ct., vikt 8.0 g
ÖRHÄNGEN, 2 par, silver med glasstenar, oäkta pärlor, markasiter
Smycken Smaragdring
RING, 18K guld med smaragd 2.00 ct. och 10 briljanter 0.22 ct., vikt 6.0 g
Smycken Safirring
RING, 18K guld med safir 1.30 ct. och 13 briljanter 0.40 ct., vikt 8.0 g
HÄNGE, 18K guld med smaragd 1.70 ct. och 23 briljanter 0.45 ct., vikt 6.6 g
ÖRHÄNGEN, 18K guld med 2 safirer 2.40 ct. och 36 briljanter 0.85 ct., vikt 12.0 g
ÖRHÄNGEN, 18K guld med 2 smaragder 0.40 ct., vikt 6.0 g
RING, 18K guld med navette diam. 0.23 ct. TCR/SI-P, vikt 4.0 g
RING, 18K guld med 2 briljanter 0.07 ct., smaragd 0.60 ct., vikt 5.0 g
ALLIANSRING, 18K vitguld med gammalslipade diamanter, totalt ca 0.64 ct.
RING, silver förgylld, granat, orientalisk pärla öppningsbar ringskena med hårarbete, 1840-tal.
Smycken Smaragdring
RING, 18K guld med smaragd 0.70 ct., 40 briljanter 0.45 ct., vikt 11.0 g