Avslutad | Klassiska – Lördag 28 oktober 2006
COLLIER, förgyllt silver, 15 cab. rubiner ca 7,5 ctv, 35 åttkantslip dia ca 0,17 ctv, ca TW-W/VS-SI, längd 43 cm.
RING, 14K guld, rubin ca 1,10 ct, samt 2 carréslipade rubiner och 2 carréslipade safirer, stl 17,5 mm, vikt 5,6 g.
HÄNGE, silver, navettslipad rubin ca 0,90 ct (hålighet + ytsprickor på undersidan), 10 diamanter ca 0,15 ctv, ca TCa-Ca/SI-P.
RING, 21K guld, delvis roderat 4 navett- 21 trapets- och 6 briljantslipade dia ca 0,90 ctv (6 skadade), stl 17, vikt 10,2 g.
HÄNGE, 21K guld, cabochonslipad smaragd ca 55,69 ct, 50 diamanter (5 briljant- och 45 åttkantslipade) ca 0,90 ct totalt (flera skadade), vikt 22,1 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld med 8 st briljanter ca 1,97 ctv ca TW/VS1, vikt 2,65 g, stift.
Smycken Safirring
RING, 18K vitguld, safir ca 3,40 ct (lite naggade kanter), 60 diamanter ca 1,94 ctv (en bag nagg i kanten), ca W-Ca/ VS-P, stl 17 1/4, V=10,6 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld med en navettslipad diamant ca 1,00 ct, ca Cape-LBr/P1, stl 17
Smycken Rubinring
RUBINRING, 18K guld, rubin ca 1,20 ct, 14 briljanter ca 0,70 ctv, ca TCr-Cr/ VVS-VS, stl 16 3/4, vikt 5,3 g.
ENSTENSRING, 18K guld med en ovalslipad diamant ca 0,90 ct, ca F(TW)/ VS1, stl 16 1/4+, vikt 3,8 g.
Silver Kaffeservis
TE/KAFFESERVIS, 3 delar, engelska stämplar, te/kaffekanna (London 1847), sockerskål & gräddkanna (Sheffield 1930), buckla på kannan, monogram, vikt 1672 gr, etui.