Avslutad | Klassiska – Lördag 28 oktober 2006
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 0,29 ct, ca TW/SI, infattad med 8 klor (en klo dålig), stl 15,5
TENNISARMBAND, 18K vitguld med 60 briljanter 3,85 ctv ca W-T-Cape/P, vikt 12,8 g, längd 18,7 cm
ÖRHÄNGEN, 18K guld med briljanter ca 0,85 ct ca W/P, 2 stenar skadade, vikt 4,7 g, stift
RING, 18K guld med ca 160 briljanter ca 3,20 ct totalt, ca TW-W/VS-SI, stl 17 3/4, vikt 17 g.
Smycken Smaragdring
SMARAGDRING, 18K guld med smaragd och 20 briljanter ca 0,30 ct H(W)/SI-P, vikt 3,7 g, stl 18 1/4
RING, 18K guld med diamanter W/P, totalt ca 0,11ct, safir 0,59ct, vikt 3,9g, stl 17 1/2 mm.
DRYCKESKANNA, silver, H 17,5 cm, vikt 428 g, 1800-tal, gravyr, små bucklor, Tostrup, Norge
CARMOSÉRING, 18K guld med diamanter W/SI, totalt ca 0,31ct samt smaragd, vikt 3,4g, stl 17 1/2 mm.
MATSILVER, 24 delar, 12 matknivar( 21,3 cm ), 12 matgafflar ( 18,2 cm ) modell Märtha, etui