Avslutad | Nyårs – Lördag 30 december 2006
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, 2-radigt, ca 7-7,40 mm,lås 18K vg, m smaragder & åttkant- slipade dia, längd 47 cm
COLLIER i 14K vitguld med 241 briljanter ca 12,22 ct totalt, ca TCa/SI-P, längd 40 cm, vikt 39,2 g.
ARMBAND, 18K vitguld, 3 större briljanter ca 4,00 ctv (ca 1,70ct och 2 x ca 1,15ct), ca TW-TCr/VS1-SI2, 30 mindre dia ca 0,80 ctv, TW/VS (2 små dia nagg i kanten), L=18,5 cm, V=13,1g, gjord 1938 i Malmö.
RING, 18K vitguld, briljant ca 1,00 ct, ca Cr/P, samt 8 briljanter ca 0,40 ctv, ca W-TCr/VS, stl 15, V=7g.
HÄNGEN, ÖRHÄNGEN, 18K guld/vitguld, kors, hjärta i guld, örhängen i vitguld, vikt 3,2 g
ÖRHÄNGEN, 18K med briljantslipade diamanter 1,22ctv enl gravyr ca TW/P2, vikt 3,1 g, stift.
SKÅL MED LOCK, silver med invändig förgyllning, H 10 cm, vikt 283 g, K Sauer Västerås 1977