101 - 120 av 900
1...567...45 Gå till

Avslutad | Julklapps – Lördag 9 december 2006

Klubbad för

ÖRHÄNGEN, 18K guld, odlade pärlor ca 6mm, 8 briljanter tot ca 0,07ct, 2,5g

700 kr

Utrop: 900 kr

ALLIANSRING, 18K rodinerat guld, 5 briljanter ca1,05 ct, ca W-TCr/VS-SI, stl.17 vikt 5,1 g

4 000 kr

Utrop: 4 300 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, grå south sea pärlor 10,5mm, 5,2g, stift

2 800 kr

Utrop: 1 600 kr

BÄGARE, silver, räfflad fotring, H 17 cm, vikt 242 g, CG Hallberg Stockholm 1953

1 900 kr

Utrop: 2 100 kr

SKÅL, silver, rund, reliefbård, invändigt förgylld, D 15,2 cm H 5,2 cm, vikt 160 g, GAB Stockholm 1918

1 000 kr

Utrop: 1 100 kr

SERVERINGSKAROTT, silver med handtag i teak, D 14,2 cm, L 22,8 cm, Grann & Laglye Köpenhamn 1945

2 ST SALTKAR, förgyllt silver med vit emalj, David Andersen Osla ca 1950, 2 saltskedar i förgyllt silver med blå och vit emalj

Utrop: 1 100 kr

3 BRILJANTER, 0,60 ct totalt, gyllenbruna/P (behandlade).

Utrop: 1 700 kr

GRÄDD/MJÖLKKANNA, silver, hänkel med rosdekor, invändigt förgylld, L 12 cm H 7 cm, svenska importstämplar ca 1950

Utrop: 800 kr

ENSTENSRING, 18K guld, briljant 1,06ct ca K(TCa)/P2, stl 18 1/2mm, 3,3g

5 600 kr

Utrop: 5 900 kr

ENSTENSRING i 18K vitguld med en briljant ca 0,10 ct, ca TW/VVS, stl 16,5.

TIFFANYRING, platina med briljant 0,93 ct F(TW)/VS 1, certifikat, vikt 4,8 g, strl 16 1/4 mm, orginaletui

Utrop: 60 000 kr

CARMOSÉRING, 18K guld med ovalslipad rubin 0,86 ct och 12 briljanter ca 0,60 ctv ca TW/VVS, stl 17 1/4 mm

11 600 kr

Utrop: 9 000 kr

ARMBAND, förgyllt silver med granater, längd 17,5 cm, säkerhetskedja

900 kr

Utrop: 1 000 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld med 2 briljanter ca 0,16 ctv TW-W/VS, stift

1 600 kr

Utrop: 1 800 kr

KEDJA/HÄNGE, 18K vitguld med briljant 0,20 ct, ca W/VS, vikt 4 g, längd 38 cm, Alton

Utrop: 3 200 kr

COLLIER, BROSCH, silver med markasiter, längd 41,5 cm, etui

700 kr

Utrop: 700 kr

ETT PAR LJUSSTAKAR, sterling silver, oval fot, H 18,4 cm, svenska importstämplar ca 1960

Utrop: 2 300 kr

BÄGARE, silver, livet med fyrklöverdekor, invändigt förgylld, H 18 cm, vikt 227 g, GAB Stockholm 1904

Utrop: 2 100 kr

ENGELBERT, ALLIANSRING, 18K guld med 16 briljanter ca 0,20 ct, vikt 4,8 g, gravyr , stl 17mm.

Utrop: 3 200 kr