Avslutad | Julklapps – Lördag 9 december 2006
PÄRLCOLLIER, 2-radig, 90st 9,1 mm odlade pärlor, längd 45 cm, lås 18K vg m bril- janter ca 0,84ct,W/VS-SI
BROSCH/HÄNGE, 18K m briljantslipade dia ca 1,99 ctv ca TW-W/VS och månsten, vikt 20 g.
6 FÖREMÅL: underlägg i silver, brosch med strass, miniatyrpärm i förgylld metall, avlångt silverföremål, silverlock, glasögonfodral i sköldpadd (gångjärn lösa från locket, 2 hörn skadade).
MANIKYRSET i sködpadd och silver, ingraverat datum 1790, sprickor, trasig flaska invändigt, monogram.
COLLIER + ARMBAND, 18K flerfärgat guld, 60 briljanter (1 skadad) ca 1,30 ctv, ca W/VS-SI, längd 43 + 19 cm, vikt 37,5 g totalt.
RING, platina, 2 odlade South Seapärlor 10,2 mm, 12 st briljanter ca 0,50ctv ca TW/VS, nagg, 7,8 g.