Avslutad | Julklapps – Lördag 9 december 2006
RING, 14K vitguld med cabochonslipad safir och 12 briljanter ca 0,18 ctv, vikt 9,8g, stl 16 1/2 mm.
ÖRHÄNGEN, 18K med briljantslipade diamanter 1,22ctv enl gravyr ca TW/P2, vikt 3,1 g, stift.
ARMBAND, 18K guld, vikt 43,5 g, längd 17,5 cm, buckla, säkerhetskedja, Gustaf Adolf Cedergren Stockholm 1851
ÖRHÄNGEN/HÄNGE, 18K vitguld med 3 tanzaniter ca 5,60 ctv och baguettslipade diamanter ca 1,98 ctv, ca TW-W/P, några diamanter skadade, vikt 11,2 g
DRYCKESKANNA, silver, invändigt förgylld, cylindrisk på tre kulfötter, svängd hänkle, på locket medalj med Karl XII, vikt 1073 g, H 19,5 cm , GAB Stockholm 1893 ( repor på insidan, liten buckla)
ARMBAND/ÖRHÄNGEN, 20K guld, 8 cabochonslipade rubiner ca 4,17 ctv, briljanter + bagettslipade diamanter (några skadade) ca 1,80 ctv, längd 17 cm, stift, vikt 22,5g tot.