Avslutad | Moderna – Lördag 11 november 2006
ÖRHÄNGEN, 18K guld, odlade sötvattenspärlor samt briljanter tot ca 0,03ct, 5,5g, stift
RING, 18K vitguld, smaragd med inneslutning som går upp till ytan, briljanter tot ca 0,67ct ca W/VS, stl 17 3/4mm, 6,1g
Smycken Smaragdring
SMARAGDRING, 18K guld, oval smaragd ca 0,3ct, 16 baugetteslipade smaragder, 50 brilj., stl 16 1/2, vikt 5,5 g
REY URBAN, MANSCHETTKNAPPAR, 18K guld, vikt 18 g, tillverkade 1967, signerade, etui
REY URBAN, KLOCKARMBAND, 18K guld, vikt 27,2 g, stelt, handgjort, Stockholm 1967, etui
ÖRHÄNGEN, 18K guld/vitguld, 2 hjärtslipade briljanter ca 0,30 ctv, ca W/SI, vikt 13,8g, tillv 1998.
HALSKEDJA, 18K guld/vitguld, W.A. Bolin 1998, längd 43,5 cm, ankarlänk, V=113,3g, originaletui.
KEDJA, 18K vitguld, kejsarlänk, vikt 177,5 g, längd 57 cm, stämplad "18K" och "SF".