Avslutad | Klockor – Lördag 9 september 2006
Klockor Patek Philippe
PATEK PHILIPPE, förvaringsbox i skinn, 385 x 270 x 85 mm, plats för 22 klockor (16 liggande 6 på kudde), signerad på utsidan och insidan av locket, skinnet skadat på lockets kanter, ca 2000.
Klockor Rado
RADO, DiaStar, Cal Eta 956.412, Ref nr. 149.0268.3, Boett nr. 35013930, herrur, bicolour, quartz, safirglas, datum, integrerad länk, viklås, ca 2000, box.
FICKUR, 47 mm, cylinderur, nyckeldragare, 14K guld, motiv, skadade visare, ca 1840, nycklar.
ROLEX, Yacht-Master, Ref nr. 16622, Serie nr. F438666, herrur, stål/platina, automatisk, safirglas, datum, Oysterlänk, Ref nr. 78760, viklås, cert, november 2004, box.
Visa varaKlockor Vacheron Constantin
VACHERON & CONSTANTIN, fickur, frackur, 41 mm, Cal K 1001, Serie nr. 569043, Ref nr. 6760, Boett nr. 395834, ankarur, 18K guld, skadad urtavla, ca 1965, kedja 18K guld (ögla gulmetall), längd 470 mm.
Klockor Raymond Weil
RAYMOND WEIL, W1, Ref nr. 5030, Serie nr. E800428, kronograf, herrur, stål, quartz, safirglas, datum, originallänk, viklås, cert, november 2005, box.
Klockor Ebel
EBEL, Classic Wave, Senior, Ref nr. E9187F41, Serie nr. 58500269, herrur, stål, quartz, safirglas, datum, integrerad länk, viklås, ca 2001, box.
OMEGA, fickur, Cal 19 LB, Serie nr. 6330726, silver, ankarur, bucklor, bygel saknas, ca 1924.
OMEGA, fickur, Serie nr. 5075827, silver, ankarur, skadad urtavla, går ej, bucklor, ca 1916.
PETRUS AHLÉN, Örebro, fickur, silver, ankarur, skadad urtavla, gravyr, bucklor, ca 1910.
TAVANNES, fickur, Serie nr. 517919, silver, ankarur, skadad urtavla, defekt, bucklor, ca 1905.
OMEGA, mormorsur, Serie nr. 5551711, silver, ankarur, skadad urtavla, fastlödd bygel, ca 1920.
ROLEX, Oyster Perpetual, Date, Ref nr. 6917F, Serie nr. 6184161, damur, stål/guld, automatisk, plexiglas, datum, Jubileelänk, viklås, ca 1980.