Avslutad | Klassiska – Lördag 26 augusti 2006
ALLIANSRING, 18K vitguld, 6 rubiner, 6 åttkantslipade dia ca 0,07 ctv (en skadad), stl 18 1/4
3 ALLIANSRINGAR i 18K guld med safirer, rubiner och smaragder, stl 18-18,5, V=8,3g
RING, 18K vitguld, 5 briljanter ca 1,82 ctv (mittsten 0,56 TCr/VS, övr ca W-TCr/SI-P), stl 17,5, V=5,3g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, bitvis roderad, odlade pärlor ca 6,5mm, 2 briljanter tot ca 0,04ct, 8,7g, huggies, stift
RING, 18K vitguld, smaragd ca 1,50 ct, 46 briljanter ca 3,10 ct, W/SI, stl 16½+, vikt 8,7 g.
ARMBAND, 18K vitguld med briljanter ca 7,00 ctv, Cape-LBR/P, safirer, vikt 34,5 g, längd 18,5
SKÅL blykristall med lock och handtag i silver, ryska stämplar, monogram, nagg, ca 1910, V=1947g, gångjärn skadat.
ALLIANSRING, 18K guld, 15 briljanter ca 2,50 ctv, ca J-M (Cr-Ca)/VS-P1, 5 blå safirer ca 1,00 ctv, stl 18 1/4, vikt 9,8 gr, etui.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor doserad, 3,6-6,7 mm längd 54 cm, skadat lås (pärla saknas)