101 - 120 av 452
1...567...23 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 26 augusti 2006

Klubbad för

SMYCKESET, förgyllt silver med granater, collier 41,5 cm, ring (stl 17,5), örhängen med skruvmekanism.

1 000 kr

Utrop: 1 200 kr

RING 18K guld, smaragd ca 1,50 ct, 20 briljanter ca 1,60 ct, ca W/VS, stl 16 3/4, V=7,2 gr.

8 500 kr

Utrop: 10 400 kr

Smycken Övr diamringar

DIAMANTRING, 18k vitguld, ca 100 briljanter ca 1,0 ctv, ca W/VS-SI, stl 17 1/4, vikt 8,4 g

Utrop: 9 000 kr

ENSTENSRING, 14K vitguld med princesslipad diamant ca 0,85 ct, ca Cr/P, vikt 3,4 g, stl 16 1/2

Utrop: 12 200 kr

Silver Kaffeservis

TE/KAFFESERVIS, 3 delar, engelska stämplar, te/kaffekanna (London 1847), sockerskål & gräddkanna (Sheffield 1930), buckla på kannan, monogram, vikt 1672 gr, etui.

Utrop: 9 000 kr

Accessoarer Glasögon

LORGNETTE, gul metall och sköldpadd.

300 kr

Utrop: 400 kr

HÄNGE, 18K guld med imitations pärlor och orange sten, vikt 17,5 g

Utrop: 2 400 kr

Smycken Safirring

SAFIRRING, 18K guld vikt 5,9 g storlek 18 1/2 mm

Utrop: 2 600 kr

BROSCH, silver med camé Bernard Hertz 1918

600 kr

Utrop: 700 kr

ARMBAND, 18K guld x-länk, vikt 144,8 g Tore Clareus

Utrop: 17 000 kr

COLLIER, 18K guld, ankarlänk, vikt 74,4 g längd 46 cm

Utrop: 9 600 kr

2 LJUSSTAKAR, silver, höjd 8 cm, vikt 111,5 gr, mkt små bucklor.

Utrop: 700 kr

SALT & PEPPARKAR, silver, höjd 9,5 cm, tillv av GAB 1919, vikt 89,2 gr.

750 kr

Utrop: 700 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld med 5 briljanter ca 0,53 ctv ca H-I(W-Tcr)/VS, vikt 3,9 g, stl 18 1/4

Utrop: 5 500 kr

ÖRRINGAR, 18K guld med 2 rubiner 0.24ct samt diamanter 0.23ct W / P, vikt 4.5g.

Utrop: 3 800 kr

HÄNGE, 18K guld med 1 vit sten, vikt 4.6g.

Utrop: 1 300 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 10 åttkantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca TW/VS, stl 16 3/4, vikt 3,7 gr, Örns Juvelateljé, Göteborg 1963.

800 kr

Utrop: 900 kr

MATSILVER, uppläggningssked i silver, svenska stämplar 1837, Lyberg, gravyr.

RING, 18K guld/vitguld, safir ca 0,18 ct, 14 briljanter ca 0,45 ctv, ca TW-W/VS (en dia nagg på kronfasett), stl 17, eng stämplar.

Utrop: 2 800 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 0,16 ct, ca LBr/P1, stl 16,5

Utrop: 1 200 kr