Avslutad | Klassiska – Lördag 26 augusti 2006
SMYCKESET, förgyllt silver med granater, collier 41,5 cm, ring (stl 17,5), örhängen med skruvmekanism.
RING 18K guld, smaragd ca 1,50 ct, 20 briljanter ca 1,60 ct, ca W/VS, stl 16 3/4, V=7,2 gr.
Smycken Övr diamringar
DIAMANTRING, 18k vitguld, ca 100 briljanter ca 1,0 ctv, ca W/VS-SI, stl 17 1/4, vikt 8,4 g
ENSTENSRING, 14K vitguld med princesslipad diamant ca 0,85 ct, ca Cr/P, vikt 3,4 g, stl 16 1/2
Silver Kaffeservis
TE/KAFFESERVIS, 3 delar, engelska stämplar, te/kaffekanna (London 1847), sockerskål & gräddkanna (Sheffield 1930), buckla på kannan, monogram, vikt 1672 gr, etui.
ALLIANSRING, 18K vitguld med 5 briljanter ca 0,53 ctv ca H-I(W-Tcr)/VS, vikt 3,9 g, stl 18 1/4
ALLIANSRING, 18K vitguld, 10 åttkantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca TW/VS, stl 16 3/4, vikt 3,7 gr, Örns Juvelateljé, Göteborg 1963.
MATSILVER, uppläggningssked i silver, svenska stämplar 1837, Lyberg, gravyr.
Visa varaSmycken Ring
RING, 18K guld/vitguld, safir ca 0,18 ct, 14 briljanter ca 0,45 ctv, ca TW-W/VS (en dia nagg på kronfasett), stl 17, eng stämplar.