Avslutad | Moderna – Lördag 12 augusti 2006
RING, 18K guld/vitguld, 5 trapp- & 14 briljantslipade diamanter ca 2,28 ctv, ca W/VVS (en trappslip dia litet nagg i kanten), tillv i London, stl 17 1/4, etui.
BÄGARE, silver, 1977 12 st punschbägare, invändig förgyllning, GAB Löfman, 1976 och 1977.
RING, 18K vitguld, dioptas + 7 briljanter ca 0,17 ctv, ca W/VS, stl 14 3/4, V=14,8 gr, tillv av Hans Rosin i Stockholm 1981, originaletui.
DIAMANTER, 2,00 ct totalt, åttkantslipade, ca 100 st (0,02 ct/st), ca TW-W/VS-SI.
RING, 18K och platina med dia 0,06ctv, Lapponia "Summerwind" design Björn Weckström, stl 17, vikt 4,5 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, huggies, 24 prinsesslipade diamanter tot ca 0,50ct ca W/VS-SI, 6,0g, stift
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, huggies, 22 prinsesslipade diamanter tot ca 0,50ct ca W/VS-SI, 5,9g, stift
HÄNGE, 18K vitguld med baguetter 0,46 ct och briljanter 0,26 ct, ca TW/VVS-SI, vikt 3,1 g