Avslutad | Klassiska – Lördag 29 juli 2006
ÖRHÄNGEN, 18K guld med syntetiska rubiner och briljanter ca 6,20 ctv SI-P, vikt 13 g, längd 3,7 cm
ÖRHÄNGEN, 18K guld med blå glasstenar och 47 mediumslipade diamanter ca 3,40 ctv ( en sten saknas ) vikt 16,9 g, längd 5,5 cm
MATSILVER, 126 delar, Gammal Fransk, GAB 2004, 36 knivar (smörgås, bords och storbords), 36 gafflar (smörgås, bords och storbords), 48 skedar (mocca, kaffe, efterrätts och bords) , såsslev, tårtspade, osthyvel, salladsked, smörkniv, uppläggningssked, etc
Smycken Rubinring
RUBINRING, 14K vitguld med rubin ca 0,90 ct, 34 diamanter ca 0,75 ctv, ca TW/VS, stl 16 1/2
RING, 18K vitguld med briljant ca 0,68 ct, ca W-Tcr/VS 2, 10 briljanter ca 0,20 ctv, vikt 4,4 g, stl 16 1/2
HÄNGE, 18K guld, stjärnrubin ca 4,62 ct, 12 briljanter ca 1,61 ctv, ca TW/VVS-VS, 5,1 gram.
2 DOSOR, silver, invändigt förgyllda, graverat mönster, litet monogram på locket, mycket små bucklor, G Möllenborg 1854
ENSTENSRING, 18K vitguld (Gaudy) baugetteslipad diamant ca 0,47 ct, ca TW/IF, stl 16 1/2, vikt 9,0 g