Avslutad | Klassiska – Lördag 27 maj 2006
RING, 18K guld med briljant ca 0,62 ct ca W/SI, 8 briljanter ca 0,40 ctv, vikt stl 17 1/4+
RING, 9K guld, engelsk, 4 briljanter ca 0,25 ctv, ca TW/VS-SI, stl 16 1/2, vikt 1,6 g
CARMOSÉRING, 18k vitguld, blå safir ca 7,18 ct, 50 briljanter ca 1,3 ctv, ca TW/VS-SI, stl 17 1/4, vikt 10,0 g
Smycken Safirring
SAFIRRING, 18K vitguld, kashmirblå safir ca 4,10 ct (lätt violett ton i en annars djublå färg), blandad kuddslipning 8,75 x 6,92 x 6,68 mm, 2 st triljantslipade diamanter, ca 0,50 ct totalt, ca W-TCR/VS, stl 16 1/4, vikt 4,5 g
CARMOSÉRING, 18K vitguld, rosa safir ca 1,28 ct, 42 briljante ca 1,0 ctv, ca TW/SI-P, stl 17 1/2, vikt 7,1 g
CARMOSÉRING, 18k vitguld, blå safir ca 2,50 ct, 47 briljante ca 0,80 ctv, ca TW/SI-P, stl 18, vikt 8,1 g
MANSCHETTKNAPPAR, 18K guld , 2 briljanter ca 0,10 ctv, ca TW/SI, 36 smaragder (några skadade), vikt 14,1 g
CARMOSÉRING, 18K vitguld, blå safir ca 1 ct, 16 briljanter ca 0,15 ctv, ca TW/P, stl 17 3/4, vikt 3,3 g CARMOSÉRING, 18K vitguld, blå safir ca 1 ct, 16 briljanter ca 0,15 ctv, ca TW/P, stl 17 3/4, vikt 3,3 g
RING, 18 K vitguld, rosa safir ca 1,2 ct, 24 briljanter ca 0,20 ctv, ca TCR/SI-P stl 18 1/2, vikt 5,2 g
KEDJA, 21K guld, fantasi, längd 62 cm, vikt 304 gr, kinesiska stämplar.
Visa varaSmycken Hänge
HÄNGE i 18K guld med 42 briljanter ca 3,50 ct totalt, ca H-I(W-TCr)/SI-P1, vikt 20 gr.
COLLIER, 18K vitguld med odlad pärla 8 mm och 8 briljanter ca 0,60 ctv TW-W/VS, vikt 15,7 g, längd 39 cm
RING, 14K vitguld med gammalslipade diamanter ca 0,60 ctv ( nagg ) vikt 3,9 g, stl 18 1/2
RING, 18K vitguld med 2 gammalslipade diamanter 0,35 ctv, ca TW/VS, vikt 3,7 g, stl 16 3/4 ( slitna fattningar )
RING, 18K vitguld med 3 mediumslipade diamanter ca 0,24 ctv, vikt 3,3 g, stl 17 ( slitna fattningar )
Smycken Smaragdring
SMARAGDRING, 18K vitguld med smaragd och 14 diamanter 0,14 ctv, vikt 3,3 g, stl 18+