Avslutad | Klassiska – Lördag 1 juli 2006
RING, 18K guld, safir ca 0,40 ct, 16 briljanter ca 0,24 ctv, ca W-TCr/SI, stl 17 1/4, V=4,8g.
ALLIANSRING, 18K vitguld med 9 briljanter 0,39 ctv, ca TW/VS, vikt 3,2 g, stl 16 3/4
Smycken Rubinring
RUBINRING, 14K vitguld med rubin ca 0,90 ct, 34 diamanter ca 0,75 ctv, ca TW/VS, stl 16 1/2
Silver Kaffeservis
KAFFESERVIS, sterling silver, kaffekanna, sockerskål, gräddkanna, finsk, ca tidigt 1900-tal, V=998 gr.
Silver Kaffeservis
KAFFESERVIS, silver, kaffekanna, sockerskål, gräddkanna, tysk, invändigt förgylld, handtag ngt löst, vikt 1012 gr.
SOCKERSKRIN, silver, empirestil, ovalt med fyra kulfötter, vikt 302,8 g, L 12 H 12 cm, W Hutton, London 1905
RING, 14K guld med 28 st åttkantslipade diamanter ca 0,30 ctv, 3 st safirer, storlek 16 mm.