Avslutad | Klassiska – Lördag 1 juli 2006
MATSILVER, silver, 36 delar, modell EMPIRE, 12 skedar, 12 gafflar, 12 knivar rostfritt stål/ben .
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter ca 1,40 ctv, ca W/VS2-SI2, 18 briljanter ca 2 ctv, ca TW -W/VS-SI, 16 smaragder ca 2,40 ctv, stift/clips, vikt 12,6g.
Smycken Rubinring
RUBINRING, 18K vitguld med ovalslipad rubin 1,5 ct och 10 briljanter 1,60 ctv ca E-F(River-TW)/VVS-VS, vikt 5,7g, stl 17 1/4
TENNISARMBAND i 18K vitguld med 45 briljanter ca 0,90 ct totalt, ca TW-W/VS, längd 18,5 cm, vikt 15g
LITEN DRYCKESKANNA, silver, invändigt förgylld, locket med graverad dekor, H 3 cm, svenska importstämplar
RING SET, 2 ringar i 18K guld med 7 + 5 briljanter ca 0,30 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 16, gravyr, tillv i England.
KEDJA/HÄNGE, 18K guld, ankarlänk med hänge "Tribe", längd 49 cm, vikt 116,5 gr.
Smycken Övr diamringar
BRILJANTRING, 18K vitg. vikt 7.0 g 16 briljanter tot. 0,64 2 brilljanter defekta stl. 17.0 mm
Smycken Rubinring
RUBINRING, 18K vitguld med briljanter ca 0,15 (enl gravyr), stl 17 mm Göteborg 1975
FISKBESTICK, nysilver, 6 + 6, Jonathan Bell & Son, Sheffield, perforerade, ca 1890, benskaft, mahognyetui.