Avslutad | Moderna – Lördag 10 juni 2006
Klubbad för
HELALLIANSRING, 18K vitguld med briljanter 1,14 ctv, ca TW/VS-SI, ( en sten med nagg ), vikt 3,6 g, stl 17 3/4
ÖRHÄNGEN, platina/18K guld, 2 rubiner ca 2,00 ctv, 20 briljanter ca 1,20 ctv, ca TW/VVS, stämplade T & Co.
HÄNGE, 18K guld/vitguld, "fjäril" med 14 briljanter ca 0,30 ctv, ca R-TW/VVS-VS, vikt 19 gr.
KAFFEKANNA, silver, hamrat, trähandtag, vikt 543 g, höjd 14 cm längd 20 cm, Löfman Markströms Uppsala 1979.
ARMBAND, 18K vitguld, 2 rader briljanter 178 st ca 2,70 ctv, ca Tcr/SI, vikt 10,6 g, längd 18 cm