Avslutad | Klassiska – Onsdag 4 juni 1997
COLLIER, 18K guld med 12 smargder ca 0.96ct, vikt 40.0g.
SLEV, silver, träskaft, design Laurentius Eriksson, Uddevalla, ca. 1800-tal, svensk
Smycken Smaragdring
SMARAGDRING, 18K vitguld med briljanter, totalt ca 0.55 ct samt smaragd ca 1.70 ct.
COLLIER, 18K guld , "Bismarck", doserat, vikt 81.6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld med safirer ca 5.5 ct samt briljanter ca 1.1 ct.
ÖRHÄNGEN, 18K guld med safirer ca 1.50 ct, smaragder ca 0.30 ct, rubiner ca 1.05 ct, briljanter 1.05 ct.
ALLIANSRING, 14K vitguld med 5 briljanter, totalt ca 1 ct CR(J) - LY(O) / VS-SI.
RING, 18K guld med princesslipad diamant ca 0.45 ct / SI 1.
RING, 18K guld med briljanter, totalt ca 1.1 ct samt 3 cabochonslipade safirer.
ÖRHÄNGEN, 18K guld med 14 briljanter, totalt ca 2.50 ct TW(G) / VS-SI. ryska stämplar.
ARMRING, 18K guld med briljanter, totalt ca 0.47 ct. rubiner, safirer, vikt 54 g.
ARMBAND, 18K guld med briljanter, totalt ca 3 ct / P.
ARMRING, 18k guld med briljanter, totalt ca 2 ct W(H) / VS-SI.
Smycken Övr diamringar
RING, 18K guld med briljanter, totalt ca 0.94 ct.
ARMBAND, 18K vitguld med briljanter totalt ca 0.97 ct samt rubiner. defekt.
ARMRING, 18K guld med safirer, totalt ca 4.3 ct samt briljanter, totalt ca 0.9 ct.
BRILJANTSMYCKE 18K vitguld med 1 briljant ca 0.85ct W.(H) VS +14 brilj +smar. W.A.Bohlin 1978