Avslutad | Klassiska – Lördag 29 april 2006
ANTIK BROSCH i 18K guld med blå emalj, gjord av C.G. Hallberg 1857, (små bucklor), V=6,4g
BROSCH, 18K vitguld, safir ca 1 ct, 150 briljanter ca 2 ctv, ca TCa-Ca/SI-P1, vikt 13,6 gr.
SMYCKESET, 18K vitguld, ring, örhängen, armband + collier med hänge, 5 safirer ca 1,32 ctv, 41 briljanter ca 0,38 ctv, ca TCr/SI, L=48 och 20 cm, stl 17, stift/clips, V=24g tot.
SMYCKESET, 18K guld, ring, örhängen och hänge/kedja med 4 odlade pärlor ca 8,0-8,5 mm och 5 briljanter ca 0,56 ctv, ca W-TCr/SI-P1, Veneziakedja 39 cm, stift, stl 16,5+, V=12,2g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 navettslipade smaragder ca 1,25 ctv (1 nagg), 20 briljanter ca 0,60 ctv, ca TCa/VS-SI, stift, V=6,3 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, 2 droppar och ett cluster med briljanter ca 0,83 ctv, ca Cr-TCa/SI-P1, L=39 cm, V=7,7g.
RING, 18K guld med ovalslipad tsavorit ca 3,00 ct, 2 briljanter 0,30 ctv, vikt 9,4 g, stl 16,25.