Avslutad | Klassiska – Lördag 29 april 2006
ARMBAND, 18K guld, vikt 36,1 g, längd 19,5 cm, säkerhetskedja, små bucklor, CG Hallberg 1890
BÄGARE, silver, jugend, dekor av tång och vattenbubblor, CG Hallberg Stockholm 1920, H 17 D 10,8 cm
SOCKERRUSKA, silver, fornnordisk stil, slingrande drakar i relief, H 20 cm, Köpenhamn ca 1900
MJÖLK/GRÄDDKANNA, silver, invändigt förgylld, bukig på fyra reliefdekorerade fötter, H 15 cm, JA Hedlund Stockholm 1862
SKÅL, silver, klockformad på välvd fot, veckad mynning och fotkant, D 15,8 H 8 cm, CG Hallberg Stockholm 1950
BROSCH, 18K vitguld, 28 briljanter ca 1,20 ctv, 123 åttkantslipade diamanter ca 2,40 ctv, ca TW-W/VVS-VS, V=20,5 g, stämplad CB (Bucherer), etui.
SKÅL, silver, rund på plan botten, brättet med äggstavsbård, hamrad, D 15 H 5,2 cm, GAB 1920
SKÅL PÅ FOT, silver, liv med genombrutet empiredekor i relief, D 14,7 H 8 cm, Birmingham 1895