Avslutad | Klassiska – Lördag 29 april 2006
RING, 18K vitguld, radiantslipad diamant ca 1,01 ct, ca L-M(TCa- Ca)/VS2, + 10 briljanter ca 0,20 ctv, ca Cape/VS, stl 17, V=4,3 g.
CARMOSÉRING, 9K guld med ovalslipad safir och diamanter ca 0,30 ct vikt 2,9 g, stl 16 1/2
CARMOSÉRING, 18K guld med ovalslipad safir och 18 briljanter ca 0,30 ctv, vikt 3,9 g, stl 18 3/4
ENSTENSRING, 18K vitguld med antikslipad diamant ca 0,28 ct T-cape/VS, nagg, vikt 2,9 g, stl 15 3/4
RING, 14K guld, antik, med ca 50 st gammalslipade diamanter, ca 4 ctv, ca W-TCr/P, gammalslipad diamant ca 0,30 ct, ca LY/SI, stl 17, vikt 7,8 g
ENSTENSRING, 14K vitguld med mediumslipad diamant ca 2,23 ct, ca J(Cr)/SI2, stl 17 3/4, vikt 3,3 g
ENSTENSRING, 14K guld/vitguld, briljant ca 1,29 ct, ca TCa/SI2, stl 16 3/4, vikt 2,6 g
ARMBAND, 18K guld, antikt, blå och vit emalj samt äkta pärlor, tillv 1849 i Sverige, skador, lödningar, öppningsbar, vikt 13,3 gr.