Avslutad | Klockor – Lördag 1 april 2006
Klockor Bucherer
BUCHERER, damur, 18K vitguld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, defekt, briljantkrans 24 st totalt 0,72 ct TW/VS, några naggade, integrerad länk, längd 178 -181 mm, totalvikt 41,9 gram.
FICKUR, savonett, 14K guld, ankarur, gravyr, monogram, går ej, ca 1927, kedja gulmetall.
CERTINA, damur, 18K guld, manuell, safirglas, ca 1965, Bismarcklänk 18K guld, längd 192 mm, totalvikt 24,9 gram.
HOMIS, damur, 14K guld, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, ca 1930, x-länk 18K guld, längd 195 mm, totalvikt 24,6 gram.
OMEGA, fickur, Serie nr. 4972584, Boett nr. 5733850, silver, ankarur, motiv, bucklor, ca 1915.
BREITLING, Headwind, Ref nr. A45355, Serie nr. 439163, herrur, stål, automatisk, safirglas, dag, datum, Pilotlänk, viklås, cert, april 2003, box.
CARTIER, VLC, nr. 02007B, nr. 590003, herrur, förgyllt silver, quartz, mineralglas, skadad urtavla, visare ej synkroniserade, integrerat läderband, viklås, ca 1992.
CARTIER, Tank, Nr. 3 226339, damur, förgyllt silver, manuell, mineralglas, skadad urtavla, läderband, originalspänne, ca 1985.
Klockor Girard-Perregaux
GIRARD-PERREGAUX, Olimpico, Ref nr. GP 4900, Serie nr. B-122, kronograf, herrur, stål/guld, automatisk, safirglas, datum, läderband, originalspänne, cert, december 1989, box.
P. E. ORBIN, Stockholm, Nr. 239, mormorsur, 37 mm, spindelur, 18K guld, skadad urtavla med fasetterade diamanter, skadad boett, ca 1810.
BREITLING, Lady J, Ref nr. D52065, Serie nr. 1 13970, damur, stål/guld, quartz, safirglas, datum, läderband, viklås, ca 1996.