Avslutad | Klassiska – Lördag 25 mars 2006
PÄRLCOLLIER, 6,2 mm och 2,7 mm odlade pärlor, 2-radig, L=37 cm, vitguldslås 18K med 6 smaragder + pärla.
PÄRLARMBAND 4 - 6 mm odlade pärlor, 3-radig, lås i 18K vitguld med 12 smaragder + 5 diamanter, L=18 cm
PÄRLCOLLIER, 6,5 - 9,0 mm odlade pärlor, ngt "off-round" silverlås m 6 safirer + pärla, L=53,5 cm
PÄRLCOLLIER, sötvattenspärlor, samt peridoter och blå kalcedon, L=88 cm, silverlås.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 3 briljanter ca 0,30 ctv, ca TW/VS, 4 safirer, stl 17, Carlmans 1983
Smycken Smaragdring
SMARAGDRING i 18K vitguld med 9 smaragder ca 0,45 ct totalt (några små nagg), stl 17 1/4
KEDJA/HÄNGE, 18K vitguld, 6 brilj ca 0,30 ctv, ca TW /VS, smar ca 0,08 ct, Veneziakedja 40 cm
RING, 18K vitguld, färgstenar (2 skadade) samt 64 briljanter tot ca 0,74ct ca W/SI, stl 17 1/4mm, 18,2g
ARMBAND + ÖRHÄNGEN, armbandet förgyllt och ihåligt, örhängena i silver med markasiter (etui)
KEDJA/HÄNGE, 14K vitguld, 9 briljanter ca 0,45 ctv, ca W/P1, L=42 cm, vikt 16,7 gr.