Avslutad | Klassiska – Lördag 25 mars 2006
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, safirer samt 50 briljanter tot ca 0,38ct ca W/VS-SI, 6,2g, stift
ÖRHÄNGEN, 14K guld, 14 briljanter tot ca 0,24ct ca Cr-Ca/P, 3,0g, stift, dålig slipning särskilt på en av stenarna
FRIMURARKULA i silver med guldpålägg, vikt 18,5 gr. Kulan är öppningsbar till ett kors med frimurarsymboler.
Silver Soppslev
SOPPSLEV, silver med benhandtag, ca 1800-talets mitt, skaftet lagat, små bucklor, monogram
17 SMYCKEN i silver, 5 colliéer, 4 ringar, 3 par örh, 2 armb, 3 broscher (varav 1 David Andersen)
RING, 18K vitguld, 3 smaragdslipade diamanter, ca 1,20 ctv, ca W-TCr/VS-SI, stl 17 1/2, vikt 13,7 g
COLLIER, 14K guld, collier/ örhängen, jade & odlade silvergrå pärlor, längd 80 cm, vikt 82,4 g