Avslutad | Klockor – Lördag 4 mars 2006
Klockor Zodiac
ZODIAC, Guardsman, herrur, stål, automatisk, plexiglas, datum, läderband, originalspänne, oanvänd, ca 1970, box.
Klockor Svalan
SVALAN EDOX, herrur, Ref nr. 26168, Boett nr. 200268, doublé, manuell, plexiglas, läderband, originalspänne, oanvänd, ca 1968, box.
TAG HEUER, 6000, Ref nr. WH1315-K1, Serie nr. UY0434, damur, stål, quartz, safirglas, datum, integrerad länk, viklås, ca 1998.
Klockor Raymond Weil
RAYMOND WEIL, W1, Ref nr. 5030, Serie nr. E801072, kronograf, herrur, stål, quartz, safirglas, datum, läderband, oanvänd, cert, jan 2006, box.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust, Ref nr. 6605, Serie nr. 354898, herrur, stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, Jubileelänk, viklås, ca 1955.
OMEGA, Seamaster, Cal 268, Ref nr. 14389-3, Serie nr. 17508412, herrur, guld på stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, läderband, ca 1961.
OMEGA, Constellation, Cal 1422, Serie nr. 46790655, Ref nr. 1980136 / 3980864, herrur, stål/guld, quartz, safirglas, datum, integrerad länk (halvstav), viklås, Ref nr. 1448/012, ca 1984, box.
CARTIER, Panthère, Ref nr. 166921, Serie nr. 047419, damur, stål/guld, quartz, safirglas, originallänk (2-radig), skadad länk, viklås, servad februari 2004, ca 1988.
IWC, fickur, savonett, Serie nr. 680928 H5, Boett nr. 809586, 14K guld, ankarur, gravyr, monogram, skadad urtavla (signerad Engström Stockholm), ca 1917, etui, kedja i 18K guld, längd 27 cm, vikt 30,5 gram.
FICKUR, nr. 81858, 18K guld, ankarur, bucklor, skadad boett, ca 1890, kedja 18K guld, längd 280 mm.
JOHN WARD, Fore Street London, No. 697, fickur, spindelur, silver, skadad urtavla, visare saknas, glas saknas, ca 1820. kedja defekt.