Avslutad | Klassiska – Lördag 25 februari 2006
Klubbad för
SKÅL, silver, längd 30 cm, Österrike/Ungern 1886-1922, signerad Löfkovits Arthur Debreczen
CARMOSÉRING, 18K vitguld med briljanter 0,61 ctv, TW/VVS (enl gravyr) storlek 17 1/4 mm
4 DELAR SILVER, 1 vas invändigt förgylld, H 16,5 cm Finland 1954, 1 oval skål med genombrutet brätte, längd 17,5 cm , vikt 139 g, Holland 1922, 2 skålar diameter 11 cm, Birgimgam 1900, finska importstämplar
Glas Vaser
GLASVAS, Karl Lindeberg, Kosta, överfång, senare fotring i silver, höjd ca 25 cm, ca 1910-tal . Verksam 1907-31.
RING, 18K guld/vitguld, peridot (sliten), 2 diamanter (ena skadad) ca 0,60 ctv, ca W/P1, stl 16 1/4, V=8,3g.