Avslutad | Julklapps – Söndag 11 december 2005
BÄGARE PÅ FOT, silver, lodräta reliefåsar, vikt 109 g, H 13 D 8,4 cm, K Andersson, Sthlm 1916
Accessoarer Övrigt
Teaterkikare i gulmetall och pärlemor, teleskopskaft, Colmont-Paris, utmärkt skick
ALLIANSRING, 14K vitguld, 24 briljanter ca 1,45 ctv, ca J(Cr)/VS (1 dia trasig, 2 naggade) stl 16 1/4
SKÅL, silver, brett brätte, invändigt kraftfullt hamrad, vikt 160 g, D 10 H 2 cm, Rey Urban, Sthlm 1981
BÄGARE, silver, sexkantig nederdel, vikt 320 g, H 25 D 13,2 cm, Jugend, Markströms Uppsala 1920
Accessoarer Övrigt
SILVERFÖREMÅL, behållare (att fästas i dräkt eller på skärp), tillverkat i Göteborg år 1851 "LL&C"
Silver Bricka
BRICKA, silver, vikt 167 g, L 18,4 B 13 cm, mjukt rektangulär, brätte med bandstavsbård, svenska stämplar ca 1960
Silver Bricka
BRICKA, silver, vikt 760 g, på fyra fötter, D 26,3 cm, Kina ca 1920 ( mycket små bucklor )
RING, 18K vitguld, 117 safirer ca 12,65 ctv, 84 briljanter ca 1,08 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 16,5, vikt 15,4 gr.
SOCKERSKRIN, silver, empirestil, ovalt med fyra kulfötter, vikt 300 g, L 12 H 12 cm, W Hutton, London 1905
ENSTENSRING, 14K guld med radiantslipad diamant, ca 1,00 ct ca K(Cr- T-cape)VS 2, vikt 3,7 g, stl 16 1/2
Visa varaSmycken Ring
RING, 18K guld/vitguld, 70 gula safirer ca 3 ct, 64 briljanter ca 0,65 ct ca W/VS, vikt 13 gr