Avslutad | Julklapps – Söndag 11 december 2005
HÄNGE, 18K vitguld med carréslipade safirer och briljanter ca 1,61 ctv W/SI-P, vikt 9,3 g, 6 x 4,3 cm, en safir skadad
COLLIER, 18K guld/vitguld med 81 briljanter ca 0,81 ctv, ca W/SI-P, vikt 26,4 g, längd ca 45
ARMBAND, 18K vitguld med briljanter ca 0,91 c ca W/SI-P, några stenar med nagg, vikt 12,7 g, längd 18,5 cm
Klocktillbehör Rolex
PRESIDENTLÄNK, till Rolex damur, Ref nr. 8570, 18K guld, viklås, bredd 13 mm, längd 135 mm, vikt 35,5 gram.
Silver Bricka
SERVERINGSBRICKA, sterling silver, genombrutet brätte i rokokostil, monogram, vikt 1,4 kg, L 53 B 41,5 cm, USA ca 1930
Klocktillbehör Övriga klockor
X-LÄNK, 18K guld till herrur, bredd 20 mm, längd 175 mm, vikt 55,4 gram.
Klockor Baume&Mer
BAUME & MERCIER, Hampton Classic, Ref nr. MV045063, Serie nr. 303902, herrur, stål, quartz, safirglas, liten sekundvisare, originallänk, viklås, ca 1990.
Smycken Smaragdring
SMARAGDRING, 18K vitguld med smaragd ca 2,00 ct och 14 briljanter ca 2,00 ctv T-cape/Cape, VS, vikt 16,1 g, stl 17 1/4+
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld med bruna, gula och grå briljanter ca 4,56 ctv, Piqué, en diamant skadad, vikt 16,2 g, stift/clips
RING, 18K vitguld med marquiseslipad morganit och 2 briljanter ca 0,40 ctv Cape-LY/VS, vikt 21,9 g, stl 17 1/2
MATSILVER, 36 delar (12 matgafflar, 12 bordsgafflar och 12 bordsskedar), 3 etuier, J.L. Hultman 1951, monogram
SNUSDOSA, silver, invändigt förgylld, graverad medaljong, L 7 B 4 H 2 cm, sv stmpl ca 1920
BÄGARE, silver, vikt 274 g, vidgande, markerad midja, graverad dekor, H 17,3 D 13,2 cm, GAB Sthlm 1930