141 - 160 av 386
1...789...20 Gå till

Avslutad | Nyårs – Lördag 7 januari 2006

Klubbad för

SÅSSNIPA, silver, J.L. Hultman AB i Stockholm 1951, vikt 210 g.

Utrop: 800 kr

UPPLÄGGNINGSBESTICK för FISK, silver + nysilver, engelska stämplar, originaletui, (buckla på knivskaftet).

600 kr

Utrop: 700 kr

DIVERSE FÖREMÅL, 9 st, silver (litet fat, kakspade, salt- & pepparkar, puderdosa, m.m.) + ringklocka i nysilver.

600 kr

Utrop: 550 kr

GRÄDDKANNA och 2 MINIATYRSTOLAR, silver, engelska stämplar.

600 kr

Utrop: 700 kr

Smycken Safirring

SAFIRRING, 18K vitguld, ovalslipad blå safir ca 3,46 ct, stl 19,5, vikt 30,1 g

Utrop: 23 000 kr

RING, 18K guld med 2 odlade pärlor och 4 diamanter, vikt 2,1 g, stl 16 1/4+

400 kr

Utrop: 450 kr

CIGARETTETUI, silver, vikt 145 g, Tyskland

Utrop: 550 kr

PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, doserade, ca 4- 7,5 mm, lås i silver, längd 50 cm

1 000 kr

Utrop: 1 100 kr

5 SILVERSMYCKEN, 3 broscher, 1 ring, 1 hänge.

500 kr

Utrop: 550 kr

2 SILVERSMYCKEN, 1 armband med aventurin kvarts och 1 kedja/hänge, finskt.

750 kr

Utrop: 450 kr

4 SILVERSMYCKEN, 1 collier ( Stigbert ), 1 halsband, 2 armringar.

650 kr

Utrop: 600 kr

RING, 18K guld med blå sten, vikt 2,6 g, stl 16 1/2+

Utrop: 450 kr

RING, 18K vitguld med odlad pärla, vikt 1,7 g, stl 17 1/2+

300 kr

Utrop: 350 kr

RING, 18K guld med odlad pärla, vikt 1,8 g, stl 17

350 kr

Utrop: 400 kr

Smycken Safirring

SAFIRRING, silver med 4 safirer och gammalslipad diamant ca 0,06 ct, stl 16 3/4

Utrop: 650 kr

Accessoarer Övrigt

LORGNETTE, silver med svart emalj (emaljskador).

300 kr

Utrop: 350 kr

BROSCH, silver och glas, Orrefors 1960.

700 kr

Utrop: 550 kr

Ädelstenar Smaragder

SMARAGD, 1,63 ct, ovalslipad, 2 små nagg

Utrop: 4 000 kr

Ädelstenar Smaragder

2 SMARAGDER, 2,37 ct totalt, ovalslipade.

Utrop: 5 900 kr

Ädelstenar Smaragder

2 SMARAGDER, 2,75 ct totalt, ovalslipade.

Utrop: 6 900 kr