Avslutad | Nyårs – Lördag 7 januari 2006
PÄRLCOLLIER, 2-radigt, odlade pärlor, ca 6,5 -6,75 mm, lås i 18K guld med ametist, längd ca 50 cm
GENÉVE, damur, 14K guld, quartz, safirglas, 59 briljanter ca 2,10 ct tot, ca TW-W/SI, integrerad länk, längd 159-162 mm, totalvikt 17,3 gram, ca 1990.
RING, 18K guld, cabochonslipad blå safir ca 3 ct,, 11 briljanter (sten saknas) ca 0,50 ctv, ca W/SI-P, stl 19, vikt 30,2 g
HÄNGE/KORS, 18K vitguld, 56 briljanter + 4 carréslipade diamanter ca 1,73 ctv, ca TW-W/VS, V=7,6g
RING, 14K vitguld, briljant ca 0,41 ct, ca W/VS, 14 små briljanter ca 0,59 ctv ca W/VVS-VS, stl 18.
4 RINGAR, 18K guld (3 st) + 14K guld (1 st), briljanter (1 skadad) + rosenslipade diamanter, safir, äkta pärlor, stl 17 - 17,5.
2 DOSOR, silver, invändigt förgyllda, graverat mönster, litet monogram på locket, mycket små bucklor, G Möllenborg 1854