Avslutad | Moderna – Lördag 8 oktober 2005
Klubbad för
ENSTENSRING, 18K guld, briljant ca 0,50 ct, ca F(TW)/VS1, stl 17 1/4, vikt 7,4 gr. .
Glas Konstglas
GLASSKULPTURER 4 st i blykristall av Mats Jonasson, Målerås, blommotiv, (några små nagg)
ARMBAND, 18K guld (flerfärgat) bladdesign, svenska importstämplar, vikt 63,6 g, längd 17,5 cm
ALLIANSRING, 18K guld, 5 briljanter ca 0,70 ct totalt, ca TW/VS, stl 17 1/4, Strömdahls "Fenix" (Stjärnringen), V=5,1g
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 safirer samt 42 briljanter tot ca 0,42ct ca W/VS-SI, 4,0g, stift
RING 18K guld, prinsesslipad diamant 0,22ct ca W-TCR/ P, briljanter tot 0,40ct ca TCR/VS, stl 17 3/4 mm.