Avslutad | Klockor – Lördag 1 oktober 2005
CARTIER, Panthère, Ref nr. 166921, serie nr. 052822, damur, stål/guld, quartz, safirglas, originallänk (2-radig), viklås defekt, cert, juni 1988.
CERTINA, damur, nr. 563828, 18K guld, manuell, safirglas, integrerad länk, längd 175-180 mm, totalvikt 39,9 gram, ca 1967.
IWC, fickur, 51 mm, serie nr. 451696, boett nr. 761306, savonett, 18K guld, ankarur, innerlock i 18K, bucklor, ca 1909, kedja 18K guld, längd 260 mm, totalvikt 126 gram.
IWC, herrur, cal 853, serie nr. 1503272, 18K guld, automatisk, plexiglas, skadad urtavla, läderband, ca 1959.
Klockor Record
RECORD, fickur, savonett, ankarur, 14K guld, skadat glas, defekt, gravyr, bucklor, ca 1920.
CERTINA, herrur, 18K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, ca 1965, länk 18K guld (ej original), längd 190-195 mm.
Klockor Piaget
PIAGET, herrur, Ref nr. 12501 A6, serie nr. 151661, 18K guld, manuell, safirglas, integrerad länk, längd 196 mm, fabriksservad augusti 2004.
ROBERGÉ, damur, 18K guld/vitguld, quartz, safirglas, diamantkrans, 18 st. diamanter på boetten, integrerad originallänk, längd 177 mm, ca 1995, svart fodral (ej original)
OMEGA, hängur med brosch, cal 484, serie nr. 25390374, Ref nr. 2882 4, doublé (20 micron), manuell, plexiglas, formverk, ca 1968.
OMEGA, herrur, serie nr. 4662114, boett nr. 10509, vitmetall, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, ej signerad boett, läderband, ca 1915.
OMEGA, herrur, cal 266, serie nr. 13525847, Ref nr. 2639-10, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, läderband, ca 1953.
OMEGA, herrur, cal 284, serie nr. 15571354, Ref nr. 2895, boett nr. 251094, 14K guld, manuell, plexiglas, gravyr, läderband, ca 1958.
OMEGA, Seamaster, cal 562, Serie nr. 20357732, Ref nr. 166.001, herrur, doublé (40 micron), automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, läderband, ca 1963.
OMEGA, Seamaster De Ville, cal 562, serie nr. 17447096, Ref nr. 166.020, herrur, stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, defekt, läderband, ca 1961.