Avslutad | Klockor – Lördag 1 oktober 2005
Klockor Favre-Leuba
FAVRE-LEUBA, herrur, 18K guld, manuell, plexiglas, gravyr, skadad boett, läderband, ca 1962, box.
ROLEX, Air-King, Ref nr. 5500, Serie nr. 5459417, herrur, stål, automatisk, plexiglas, defekt balansaxel, Oysterlänk, viklås, ca 1978, box (ej komplett).
Klockor Mido
MIDO, herrur, doublé, automatisk, mineralglas, dag, datum, originallänk, viklås, ca 1970.
ROLEX, Oysterdate Precision, Ref nr. 6466, serie nr. 3685836, midsize, stål, manuell, plexiglas, datum, defekt hals, Oysterlänk, Ref nr. 78350, viklås, ca 1973.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust, Ref nr. 16233, Serie nr. X901046, herrur, stål/guld, automatisk, safirglas (nagg), datum, Jubileelänk, Ref nr. 62523, viklås, cert, mars 1994, box.
TAG HEUER, S/el, Ref nr. S99.006K, serie nr. W42418, herrur, stål, quartz, safirglas, datum, integrerad länk, viklås, cert, sept 1992, box.
MIMO, damur, 18K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, går ej, integrerad länk, längd 178 mm, totalvikt 26,1 gram, ca 1949.
IWC, Fliegerchronograph, Ref nr. 3706, serie nr. 2621804, herrur, stål, automatisk, safirglas, dag, datum, läderband, originalspänne, ca 1999.
Klockor Georg Jensen
GEORG JENSEN, design Torun Bülow, Ref nr. 8006 1, Serie nr. 47232, damur, 33 mm, stål, manuell, plexiglas, integrerad länk Ref nr. 227 (omkrets ca 175 mm), ca 1975.
OMEGA, Seamaster, America´s Cup, Ref nr. 2533.50.00, serie nr. 80008424, Nr. 4727/9999, herrur, stål/vitguld, automatisk, safirglas, datum, heliumventil, originallänk, cert, september 2000, box.
CRONEL, herrur, boett nr. 20906, doublé, manuell, plexiglas, läderband, ca 1965.
JAEGER-LE COULTRE, Reverso Classique, Ref nr. 250.880.862, serie nr. 2009707, herrur, stål, manuell, safirglas, gravyr, originallänk (2 st. extra länkbitar), viklås, cert, juli 2000, box.
SULLY SPECIAL, herrur, nr. 10194, nr. 10044 29, 18K guld, manuell, plexiglas, buckla, läderband, ca 1959.
BEURLING, Stockholm, fickur, No. 611, 45 mm, spindelur, 18K guld, skadad urtavla, rosenstenar på urtavla och visare, boett ej signerad, ca 1792.