Avslutad | Klockor – Lördag 1 oktober 2005
MIMO, herrur, 18K guld, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, formverk, skadad urtavla, buckla, ca 1940.
Klockor Alpina
ALPINA, damur, cal 565, 14K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, ca 1940, metallänk ej original.
LONGINES, herrur, cal , serie nr. 6624803, Ref nr. 22525 93, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, går ej, ca 1943.
Klockor Record
RECORD, fickur, boett nr. 143125, stål (staybrite), ankarur, ca 1940, kedja vitmetall.
Klockor Juvenia
JUVENIA, damur, 18K vitguld, manuell, plexiglas, integrerad länk, längd 175-180 mm, ca 1965. totalvikt 40,9 gram.
DAMUR, platina, manuell, mineralglas, skadad urtavla, formverk, integrerad länk 18K vitguld, åttkantslipade diamanter ca 0.82 ctv, ca TCr/VS-SI, totalvikt 16,1 gram, 1940-tal.
Klockor Movado
MOVADO, Vizio, Ref nr. 83.C2.878, serie nr. 3385370, herrur, stål, quartz, safirglas, datum, integrerad länk, viklås, ca 2001.
TISSOT, Seastar Seven, herrur, 18K guld, manuell, plexiglas, läderband, ca 1975, box.
JAEGER-LE COULTRE, Atmos Classic V, serie nr. 254982, bordsur, gulmetall, defekt, ca 1969, box.
JAEGER-LE COULTRE, Väggfäste / Hylla till ATMOS ur, gulmetall, repor på hyllplanet, 216 x 168 mm.
LONGINES, ur och stoppur, splittsekund, cal L262, serie nr. 9896442, Ref nr. 4507 11, boett nr. 62, stål, manuell, skadad urtavla, ca 1956, fodral.
Klockor Bulova
BULOVA, damur, boett nr. 6546327, doublé (10K), manuell, plexiglas, skadad urtavla, 4 st. stenar, integrerad länk, ca 1940.
Klockor Junghans
JUNGHANS, damur, doublé, quartz, mineralglas, liten sekundvisare, läderband, ca 1995.
SEIKO, herrur, Ref nr. SGEA89P1, serie nr. 3N3294, boett nr. 7N42-OBSO, stål, quartz, safirglas, datum, integrerad länk, viklås, cert, sept 2004, box.
Klockor Montblanc
MONT BLANC, Meisterstück, nr. 7006, nr. PL12550, damur, doublé, quartz, glas, läderband, originalspänne, oanvänd, går ej, ca 2000, box.
CARTIER, Panthère, nr. 83949024245, herrur, stål/guld, quartz, safirglas, datum, originallänk (2-radig), viklås, ca 1990.