Avslutad | Moderna – Lördag 13 augusti 2005
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 0,46 ct, ca H(W) /SI1, stl 17½, vikt 3,3 gr.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 9 briljanter ca 0,35 ct totalt, ca W-TCr/SI-P1, stl 17½+, V=3,6 g
ALLIANSRING, 18K vitguld, 24 bagettslipade diamanter ca 0,86 ct totalt, ca TW-W/ VS, stl 16 3/4+, V=2,7 g
ALLIANSRING, 18K vitguld, 25 bagettslipade diamanter ca 0,88 ct totalt, ca TW- W/VS, stl 17½, V=2,8 g
DAMUR, 18K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, integrerad länk, längd mm, vikt ca 40 gram
Visa varaSmycken Hänge med kedja
KEDJA/HÄNGE, 18K vitguld med droppslipad diamant ca 0,80 ct, ca Tcape/VS ( litet nagg ), längd 40 cm
HALVHORNSKNIV, renhorn, handgjord i Nattavarra, ca 1940, fodral av ben mönstrat med lappmotiv, skinn, längd ca 26 cm.
RING, 18K vitguld, 10 gammalslipade diamanter ca 0,50 ct totalt, stämplad "Ole L", stl 17