301 - 320 av 616
1...151617...31 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 28 maj 2005

Klubbad för

ÖRHÄNGEN, 18K guld, knutar, vikt 3,4 g, stift

425 kr

Utrop: 400 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld/vitguld, vikt 3 g, stift

Utrop: 400 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld med odlade pärlor, vikt 1,4 g, stift

175 kr

Utrop: 200 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld med 12 briljanter ca 0,70ct, ca I(Tcr)/VS, stift

Utrop: 4 500 kr

ARMBAND, 18K guld, 45 äkta och odlade pärlor ca 3,8 mm, öppningsbart, vikt 41,3 gram.

3 200 kr

Utrop: 3 600 kr

ÖRHÄNGEN, Flora Danica, förgyllt silver, stift

225 kr

Utrop: 200 kr

4 PAR ÖRHÄNGEN, silver med korall, ametsit, nefrit och solsten

175 kr

Utrop: 100 kr

MATSILVER, 6 teskedar, 1 matsked, 1 sockerströare, 1800-tal.

Utrop: 600 kr

MATSILVER, 3 knivar, 4 kaffeskedar, 2 bordsskedar, 1 gaffel, 2 sockertänger

Utrop: 700 kr

MATSILVER, 12 bordsskedar.

Utrop: 900 kr

14 TESKEDAR i silver, varav 10 st från 1834 - 1892 och 4 st från tidigt 1900-tal.

500 kr

Utrop: 600 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld med gammalslipad diamant 0,71 ct enligt gravyr, Cr/SI, vikt 5,7 g, stl 16 1/4

RING, 18K vitguld med briljanter 0,95 ctv, ca W/VS, vikt 8,3 g, stl 16 1/2

6 000 kr

Utrop: 6 800 kr

COLLIER, 18K guld, ca 40cm, 33,4g

Utrop: 3 000 kr

COLLIER, 18K guld, X-länk, vikt 25,7 g, längd 44 cm

Utrop: 2 400 kr

PÄRLCOLLIER, doserad, odlade pärlor, 2½ - 6 mm, silverlås, L=48½ cm

Utrop: 600 kr

ARMBAND, 18K guld, fiskben, längd 19½ cm, vikt 33,7 gr.

Utrop: 3 100 kr

COLLIER, 18K guld, större ärtlänk (f.d. klockkedja) längd 42 cm, svensk, 1914, vikt 51 gr

Utrop: 4 800 kr

RING, 18K guld med briljant 0,75 ct, ca W/P, skada, 4 små briljanter, vikt 3,5 g, stl 16 1/2

RING, 18K guld/vitguld med droppslipad safir, vikt 1,7 g, stl 18 1/4