Avslutad | Moderna – Lördag 21 maj 2005
2 SALTKAR samt 2 saltskedar, silver och emalj, KM Meyer Köpenhamn ( emaljskada på en sked )
PÄRLCOLLIER, kinesiska sötvattenspärlor ovala 13 mm, odlade, silverlås, längd 47 cm
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, lila, färgade, odlade, 11½-12 mm, längd 46 cm
DIAMANT, 2,00 ct oval briljantslipning, Greenish Grey/SI1, (2 större naturaler vid rondistens undersida)
RING, 18K guld / vitguld med 1 prinsesslipad diamant ca 0.25ct, ca Tca/P,vikt 5.2g, stl 16 3/4mm.
Glas Skålar
Kosta Boda, blomsterskål, klart glas med gravyr, höjd 28 cm, diameter 22 cm, Lisa Bauer 1979
Glas Vaser
Edvin Öhrström, Orrefors, vas, cylindrisk med dekor i blått och brunt, höjd 16 cm, signerad Orrefors Ariel nr. 255.E.6, Edvin Öhrström
SKÅL, silver med pålagda blommor och fjärilar, höjd 7,5 cm, diameter 13 cm, signerad och numrerad, MEMA Lidköping 1997
SKÅL, silver, oval, båtformad, på hög fotring, höjd 4,2 cm, längd 13 cm, vikt 72,4 g, Thore Eldh, K&E Carlsson 1958
RING, CARTIER, "Trinity", 18K guld, trefärgat, vikt 10,7 g, stl 19 1/2, certifikat, ask