Avslutad | Klassiska – Lördag 26 mars 2005
KEDJA/HÄNGE, 18K vitguld, ankare, briljanter 1,93 ct totalt, ca W-Tcr/SI, vikt 6,6 g, längd 50 cm
Armband, 18K vitguld med briljanter ca 0,90 ct, W/SI-P ( 2 stenar med nagg ) och rosenstenar, vikt 18,5 g, längd 17,5 cm
HELALLIANS, 18K vitguld med briljanter 0,91 ct totalt, ca Tcr/CR-SI, vikt 2 g, stl 17 1/4
TENNISARMBAND, 18K vitguld med briljanter 2,84 ct, ca W/SI, vikt 8,7 g, längd 17,5 cm
MJÖLKKANNA, silver, invändigt förgylld, höjd 13,5 cm, vikt 215 g, lagad, bucklor, C Tengstedt Göteborg 1847
ÖRHÄNGEN, 14K vitguld, 2 odlade färgade pärlor ca 6mm, briljanter tot ca 0,04ct, 1,4g, stift
SKÅL, silver, slät, rund med vågigt brätte, D 13, H 5, vikt 164 g, C G Hallberg 1903, gravyr i botten
RING, 18K vitguld, odlad pärla 9mm, briljanter tot ca 0,70ct ca W-TCr/SI, stl 17mm 6,1g
RING, 18K guld, 9 prinsesslipade diamanter tot ca 1,00ct ca Ca-LY/VS, stl 16 1/4mm 7,0g
RING, 14K vitguld, 3 safirer tot ca 1,50ct samt briljanter tot ca 0,05ct, stl 16 1/4mm 3,0g