Avslutad | Klassiska – Lördag 1 mars 1997
Smycken Herring
HERRING, 14K guld med 3 st briljanter totalt ca 0.95 ct samt onyx.
ARMBAND, 18K vitguld, 266 diamanter ca. 16.15 ct. W(H)-TopCape(K) / VS-P1, total vikt 54.0 g
DAMUR, 14K vitguld, Hamilton, manuell med diamanter ca. 2,15 ct. W/VS-P1
8 MATSKEDAR, silver 1800-tal svenska stämplar bl. a Zethelius.
BRILJANTRING, 18K vitguld med 2 briljanter ca 1.24ct W / VS-SI samt 4 brilj tot ca 0.12ct
BRILJANTRING 18k vitguld med 16 briljanter totalt 0.64ct W/VS svensk, handgjord
SLEV samt STRÖARE, sillver, invändigt förgyllda, Israel Sundtröm, Sthlm 1909.
SET: COLLIER, ODL sötvpärl, blå stenar,lås oäkta stenar,HÄNGE,18K brilj, samt oäkta stenar ARMB,ÖRH silver,brilj saf
ARMBAND, 8K guld / silver med blåa samt vita safirer. ngt defekt
Smycken Övr diamringar
RING, 18K guld med 1 gammalslipad diamant ca 0.15 ct.
ALLIANSRING 18K VITGULD med 12 briljanter totalt ca 0.36ct samt 5st baguetter tot ca 0.35ct