Avslutad | Julklapps – Söndag 12 december 2004
HÄNGE, 14K vitguld, briljanter samt bagettslipade diamanter W-TCr/SI tot ca 0,96ct 2,8g
PÄRLCOLLIER, 3-radig, odlade 6 mm pärlor, L=38 cm, lås 18K guld & vitguld, Engelbert, ametist + vita stenar
RING, platina, ceylonsafir ca 3 ct, 12 diamanter ca 0,66 ctv, ca W-TCr/SI (2 nagg), stl 18 3/4
ANTIK BROSCH, 18K guld, tillv i Malmö år 1879 av Carl August Nilsson, äkta pärla, små bucklor, V=13,3 gr.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 12 briljanter ca 0,30 ctv, ca TW-W/SI, Atelier Ajour 1960, stl 18, V=3,7 gr
Smycken Herring
RING, 18K guld & vitguld, cabochonslipad blå safir ca 4 ct, Roland Lantz 1996, stl 17 1/4, V=13,2 gr
RING, 18K vitguld, blå briljant 0,15 ct, och 8 briljanter ca 0,56 ct TW/VS, stl 17 1/4+, vikt 6,3 gr.