Avslutad | Julklapps – Lördag 11 december 2004
COLLIER, silver med stencylindrar, stämplad Lantz 1961, gravyr, L =62 cm, vikt 31,6g
RING, 18K vitguld, briljanter tot 0,25 ct eml gravyr, ca W/VS, stl 15+mm med kulor, vikt 7,9g
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 0,50 ct enl gravyr, ca W/VS2, stl 17 1/4 mm, vikt 3,7g
ANTIK COLLIER i 18K guld från mitten av 1800-talet, lås av Gustaf Wallin i Falun, L=48 cm, V=12,7 g
PÄRLCOLLIER, doserad, odlade pärlor 3 - 7 mm, lås i 18K guld med en pärla, L=54 cm
ÖRHÄNGEN, 14K guld, 2 barocka odlade pärlor 9x11½ mm & 2 runda odl pärlor 6½ mm, ljusblå, skruvmekanism
ÖRHÄNGEN 18K guld med south sea pärlor, safirer tot 1,80 ct, briljanter tot 0,38 ct,ca W-TCR/VS.